„Wszyscy Razem. Dzień Świadomości Autyzmu w Siódemce"

16 kwiecień 2024
12 kwietnia 2024 roku wspólnie obchodziliśmy szkolny Dzień Świadomości Autyzmu. Nauczyciele współorganizujący proces kształcenia przygotowali wiele atrakcji, których celem było zwiększenie świadomości i zrozumienia spektrum autyzmu wśród uczniów i personelu placówki.
Dzięki staraniom i zaangażowaniu nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nasza szkoła przemieniła się w miejsce promujące akceptację i empatię dla osób ze spektrum autyzmu.

W ten szczególny dzień zachęciliśmy uczniów oraz pracowników szkoły do ubrania się
w kolorach niebieskim i różowym, symbolizujących fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Specjalnie przygotowana ścianka z balonami posłużyła do wykonania pamiątkowych zdjęć.

Nie zabrakło również poczęstunku. Pyszne muffinki przygotowane przez rodziców i nauczycieli zniknęły w mgnieniu oka.

Podczas przerw uczniowie rozdawali naklejki z symbolem autyzmu – tęczowym znakiem nieskończoności. Kwiecień to miesiąc autyzmu. Dlatego też uczniowie podczas godziny wychowawczej zapoznali się z tym tematem. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano odpowiednie materiały edukacyjne. W holu głównym została wywieszona gazetka ścienna oraz wystawione sztalugi z informacjami na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu, a także pracami plastycznymi uczniów. Odbyła się wspólna zabawa z QR kodami. Na terenie szkoły, boisku szkolnym i placu zabaw rozwieszone zostały kody QR, pod którymi ukryte były informacje o 12 sławnych osobach ze spektrum autyzmu. Uczniowie wraz z nauczycielami wyszli z klas, by wspólnie zeskanować ukryte kody. Symboliczne wyciszenie dzwonków tego dnia było gestem wsparcia dla uczniów ze spektrum, którzy często mają nadwrażliwość słuchową.

Wyjątkowym wydarzeniem było  wyjście uczniów ze spektrum autyzmu wraz z Panią Dyrektor Bożeną Samól do władz miasta Strzelce Opolskie oraz pracowników Gminnego Zarządu Oświaty celem poczęstunku przygotowanymi muffinkami. Uczniowie mieli możliwość wykorzystania w sytuacji życia codziennego, umiejętności społecznych, trenowanych podczas zajęć rewalidacji.

Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w obchodach Dnia Świadomości Autyzmu. Poprzez takie działania wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć środowisko szkolne, które jest przyjazne, zrozumiałe i wspierające dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób rozwijających się w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją. Dlatego też zachęcamy do dalszych działań, które pomogą osobom w spektrum autyzmu w pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zapewnieniu im satysfakcjonującego udziału w życiu społecznym. Empatia i otwartość na drugiego człowieka tworzą przyjazne środowisko, w którym każdy może być zrozumiany i doceniony.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom
za zaangażowanie i pomoc w propagowaniu wartości empatii i akceptacji w naszej szkole!

„Niech nasza empatia i zrozumienie stworzą mosty zamiast barier dla osób z autyzmem”.

Mirela Ciućka

Informację wprowadził(a): Sebastian Cichoń (2024-04-10 07:11:31)
Informację zmodyfikował(a): Sebastian Cichoń (2024-04-16 07:23:11)