Oficjalny portal: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

„PLANETA vs. PLASTIK”

9 kwiecień 2024
- to tegoroczne hasło Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia.
Tony plastiku trafiają na wysypiska, zanieczyszczają morza, oceany, zaśmiecają kontynenty lub zostają lekkomyślnie spalone. Plastik przyczynia się do zanieczyszczania wód i gleb substancjami trującymi, uwalnianymi w wyniku powolnego procesu rozkładu.
Do oceanów trafia rocznie ponad 8 milionów ton plastiku. Plastik nie tylko zaśmieca wybrzeża, ale też szkodzi zwierzętom morskim, które zaplątują się w większe odpady, a mniejsze mylą z pożywieniem. Przyswajanie cząsteczek tworzyw sztucznych może powodować niewłaściwe trawienie normalnego pożywienia i przyciągać do ich organizmów toksyczne zanieczyszczenia chemiczne.

Czy plastik może być eko?
Pomimo tego, że plastik wytwarza mniej dwutlenku węgla niż szkło i aluminium, to jednak on najbardziej zanieczyszcza nasze środowisko. To jego właśnie najwięcej znajdujemy w naszych oceanach. Co więcej, recykling plastiku jest złożony i tylko 3% z niego nadaje się do przetworzenia.

Jaki problem stwarza wszechstronne używanie tworzyw sztucznych?
Łatwość produkcji sprawia, że wytwarzamy ogromne ilości przedmiotów z plastiku, które po zużyciu trafiają na wysypiska, zanieczyszczają oceany, zaśmiecają kontynenty. Problem w tym, że wyroby z tworzyw sztucznych długo zalegają w środowisku, ponieważ w przyrodzie brakuje organizmów do ich rozkładu. Reklamówka plastikowa może rozkładać się około 400 lat, zaś butelka nawet 1000 lat.

Ile człowiek zjada mikroplastiku?
Zjadamy je i wdychamy każdego dnia. Naukowcy wyliczyli, że każdy z nas zjada tygodniowo około 5 gramów plastiku. To mniej więcej tyle ile waży karta płatnicza.

   
Czy organizm wydala plastik?
Ludzki organizm wydala ponad 90% mikroplastiku spożytego z pokarmem, jednak do 10% mikroplastiku dostaje się krwiobiegu. Mikroplastik może mieć tendencję do bioakumulacji w narządach z możliwym wpływem na układ odpornościowy.

Zapraszamy do aktywnego obchodu Dnia Ziemi w naszej szkole !!!
 
  • Wykonajcie plakat z różnymi propozycjami na temat:
    Czym zastąpić plastik w naszym codziennym życiu?
    Każda z klas 4-8 wykonuje jeden plakat i dostarcza go do sali 2D lub 3D do 22 kwietnia 2024. Komisja konkursowa wyłoni najlepsze prace. Dla najlepszych klas przewidziano atrakcyjne nagrody!
 
  • Zachęcamy również uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w QUIZIE EKOLOGICZNYM, który odbędzie się 22 kwietnia w sali 2D. Na pierwszej długiej przerwie dla uczniów klas 4-5, a na drugiej długiej przerwie dla uczniów klas 6-8. Chętnych uczniów prosimy o zapisanie się do 19 kwietnia u P. Rzeźniczek lub E. Ferdynus.
 
 
    Patrycja Rzeźniczek
    Elżbieta Ferdynus


POBIERZ ULOTKĘ PONIŻEJ!
 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Sebastian Cichoń (2024-04-09 15:24:56)
Informację zmodyfikował(a): Sebastian Cichoń (2024-04-09 15:36:48)
Liczba odwiedzin: 401746
Do góry



Banery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij