Rajd rowerowy "Szlakiem powstańców i partyzantów"

3 czerwiec 2022
27 maja grupa ponad 60 cyklistów wybrała się na rajd „Szlakiem powstańców i partyzantów”.
Rajd, który w ubiegłym roku z powodu ograniczeń pandemicznych nie został zrealizowany, udało się zorganizować teraz – w 101 rocznicę III Powstania Śląskiego.
O godzinie 9.00 wyruszyliśmy spod szkoły i przejeżdżając przez park i miasto udaliśmy się w kierunku Dziewkowic. Następnie dojechaliśmy do Jemielnicy, gdzie odwiedziliśmy grób powstańców na cmentarzu oraz pomnik ofiar pierwszej oraz drugiej wojny światowej przy ul. Wiejskiej. Poznaliśmy także odrobinę historii związanej z opactwem cysterskim w Jemielnicy. Po małym posiłku ruszyliśmy do lasu pomiędzy Barutem a Dąbrówką. Tam znajduje się Polana Śmierci - Śląski Katyń - okolica, gdzie podstępem w 1946r. stracono prawie 200 żołnierzy oddziału „Bartek”. Kolejny przystanek to Piotrówka – miejsce, z którego powstańcy śląscy uczynili przyczółek do walk o Rozmierkę i Grodzisko.
Mając już 20km  „w nogach” dojechaliśmy do Gąsiorowic. Tam odpoczywaliśmy pod wiatą przy ognisku i zajadaliśmy się pieczoną kiełbasą oraz bułkami.
Około 14.00 ruszyliśmy w kierunku Strzelec. Powrót znakowanym, niebieskim szlakiem powstańczym „urozmaiciły” niewielkie opady deszczu.
Nieco zmęczeni, po przejechaniu ponad 30km, ale radośni i bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenia zakończyliśmy rajd przed naszą szkołą.
Bardzo nam się podobało i chętnie ruszymy na kolejne wyjazdy rowerowe!

Informację wprowadził(a): Sebastian Cichoń (2022-05-17 11:13:49)
Informację zmodyfikował(a): Sebastian Cichoń (2022-06-03 09:46:29)