MAMY RADY NA ODPADY

29 wrzesień 2022
W dniu 26 września uczniowie klas 7A i 8C wzięli udział w grze terenowej, w ramach projektu „MAMY RADY NA ODPADY”. Zajęcia miały miejsce w Bierkowicach, na terenie Muzeum Wsi Opolskiej.
Każdy uczeń miał za zadanie zdobyć komplet pieczątek, które były potwierdzeniem zaliczenia kolejnego etapu gry.
Pierwszy etap to prelekcja na temat gospodarowania odpadami. Po nim pokaz kulinarny, czyli na przykład jak zrobić chipsy z obierek z marchewki. W zagrodzie „Wełna” czekało na uczniów „wielkie pranie”. Spróbowali swoich sił prania na tarze. Zagroda „Kamieniec” zaskoczyła nas bardzo ciekawym pokazem pracy na krosnach oraz robienia „szmaciaków”, czyli nowej tkaniny ze starych ścinek. Następny etap to zagroda Kuźnia. Tam uczniowie zaczerpnęli wiedzy na temat ostrzenia noży i drutowania pękniętych garnków. Za kolejnym zakrętem, w zagrodzie Kozuby, czekała uczniów prezentacja robienia mydła. A na koniec każdy uczeń mógł naprawić starą i dziurawą odzież – zacerować chociażby skarpetki. Zwieńczeniem wędrówki po wiosce był poczęstunek – pieczony chlebek, marchewkowe chipsy i zupka cebulowa. Mniam!

Każdy uczestnik zajęć otrzymał w nagrodę dyplom oraz ekologiczną torbę termoizolacyjną, ale przede wszystkim przeżył piękną przygodę połączoną z edukacją.

Jadwiga Lizon

Informację wprowadził(a): Sebastian Cichoń (2022-09-29 07:35:54)