Lekturowe pudełko - lubię to!

13 maj 2024
W naszej klasie 3a staramy się poznawać różne sposoby omawiania lektury. Robiliśmy już lapbook’i które okazały się fajną zabawą oraz odkryciem. Tak wykonana praca staje się streszczeniem do którego zawsze możemy wrócić.
Omawianie treści w trakcie spaceru gdzie próbowaliśmy odnajdywać wspólne elementy które występują w danej historii.
Szukając innego pomysłu trafiliśmy na inspirację na wykonanie lektury w pudełku. Praca przestrzenna, techniczna, plastyczna z wykorzystaniem różnych materiałów tj. plastelina, butelki, karton, drewienka, kamienie, piasek, materiał, nakrętki, ludziki lego, wełny itd. Uruchomiło to naszą wyobraźnię.
Efekty naszej pracy możecie oglądać na przygotowanej przez nas wystawie.
Jaka to lektura?
Już sami widzicie. A dla bardziej zainteresowanych nad wystawą są umieszczone streszczenia rozdziałów Bądźcie wyrozumiali, to nasze pierwsze próby, popełniamy błędy i staramy się unikać ich w kolejnych projektach.
Mamy nadzieję że nasza wystawa oraz pokazane tu dzieła wywołają zaciekawianie oraz uśmiech na Waszych twarzach.
Częścią naszego szkolnego życia są lektury.  W edukacji wczesnoszkolnej uczymy się, że czytanie książek wcale nie musi być nudne. Oczywiście, książka to strony papieru i litery, które co do konkurencji, czyli ekranu telefonu mogą wydawać się mało atrakcyjne. Literki nie świecą, nie śpiewają, nie grają …
Papierowe strony nie błyszczą i nie pokazują nam szybkich i łatwych treści. Książka na początku naszej przygody jest mniej atrakcyjna, wiemy.
Jednak, dajcie jej szansę!
Okazuje się, że litera po literze, słowo po słowie, linijka po linijce, zdanie po zdaniu i strona po stronie każdy  z nas staje się ilustratorem książki, którą czyta. Nagle, naszej wyobraźni nikt niczego nie dyktuje! Sami przeżywamy wszelkie przygody, tworzymy postacie oraz wszystko na co nasza wyobraźnia nam pozwoli. Obrazy w naszej głowie niczym w filmie ukazują się klatka po klatce. Uwaga! Nasza wyobraźnia nawet potrafi podpowiedzieć dźwięki, melodie, które mogą towarzyszyć całej historii. Życzymy niezapomnianych przygód, wspaniałych przyjaźni, wzruszeń, radości w każdym rozdziale, drogowskazów, inspiracji, magii i całej reszty którą może dać tylko książka.

Pozdrawiamy!
klasa 3a

Informację wprowadził(a): Sebastian Cichoń (2024-05-13 13:55:11)
Informację zmodyfikował(a): Sebastian Cichoń (2024-05-13 13:59:41)